9 przemyk79 176
10 wirgiliusz 171

Pucharowy awans Sosnowca i Jastrzębia, Jaga i Pogoń wyeliminowane!

Środa, 22. września 2021, godz. 07:14

Rozpoczęła się rywalizacja w I rundzie piłkarskiego Fortuna Pucharu Polski. We wtorek rozegrano 5 spotkań, w środę odbędzie się 11 meczów, a w czwartek poznamy kolejne dwie drużyny, które zachowają szanse na to trofeum.

Jako pierwsze awansowały dwa kluby pierwszoligowe. W Zdzieszowicach wicelider opolskiej czwartej ligi tamtejszy Ruch przegrał z Zagłębiem Sosnowiec 0:6 (Szymon Sobczak 10 karny, 41, 48, Kacper Smoleń 36, Szymon Pawłowski 79, 90 min). Od 60 min  gospodarze grali w dziesiątkę po czerwonej kartce Mateusza Baingo, a w 61 min Kacper Bryła (Zagłębie) nie wykorzystał karnego. To pierwszy sukces nowego trenera sosnowiczan Artura Skowronka (byłego szkoleniowca m.in. Widzewa).

W Środzie Wielkopolskiej trzecioligowa tamtejsza Polonia została pokonana przez pierwszoligowców GKS 1962 Jastrzębie 0:2 (Bogdan Balboa 37, Łukasz Gajda 60).

W Białymstoku z marzeniami o finale Pucharu Polski na Stadionie Narodowym 2 maja 2022 roku pożegnał się pierwszy klub z ekstraklasy: Jagiellonia przegrała z Lechią Gdańsk 1:3 (Fedor Cernych 64 - Maciej Gajos 27, Łukasz Zwoliński 40, 50 min). W 86.minucie Flavio Paixao (Lechia) nie wykorzystał karnego.

Do pierwszej pucharowej sensacji doszło w Kaliszu, gdzie drugoligowy KKS 1925 wyeliminował trzecią w tabeli ekstraklasy Pogoń Szczecin wygrywając 2:1 (2:1). Prowadzenie dla portowców zdobył dobrze znany widzewskim kibicom Jakub Bartkowski w 24 minucie. Gole dla gospodarzy strzelili: Filip Kendzia w 27 i Nikodem Zawistowski w 34 min. Bramkarzem zwycięzców był Maciej Krakowiak (bronił w widzewskim klubie w 7 meczach ekstraklasy i 18 spotkaniach w I lidze, ostatnio w 2015 roku). Sukces trenera kaliszan Ryszarda Wieczorka jest tym większy, że faworyci grali w silnym składzie np. cały mecz Kamil Grosicki, a od 64 minuty Kacper Kozłowski, jedyny zawodnik polskiej ekstraklasy powołany przez selekcjonera Paulo Sousę na eliminacyjne mecze MŚ w Katarze z San Marino w Warszawie (9 października) i Albanią w Tiranie (12 października).

Nie było niespodzianki we Wrocławiu, gdzie na stadionie przy Oporowskiej drugoligowe rezerwy Śląska przegrały z Zagłębiem Lubin 0:3 (Patryk Szysz 41, Tomas Zajic 42 min, Karol Podliński 66 minuta).

W środę odpadną co najmniej trzy kolejne drużyny ekstraklasy, a w czwartek we Wrocławiu zostanie wyeliminowany następny zespół z najwyższej klasy rozgrywkowej.

Środowe spotkania I rundy Pucharu Polski: Górnik Zabrze – Radomiak (godz. 14:30), Orlęta Radzyń Podlaski - Lechia Zielona Góra (15:30), Concordia Elbląg - Unia Skierniewice (16), Ślęza Wrocław – Chojniczanka (16), Wigry Suwałki – Legia (17:30), Motor Lublin - Podbeskidzie Bielsko-Biała (19), Miedź Legnica - Odra Opole (19), Stal Rzeszów - Raków Częstochowa (19:15), Włocłavia - Piast Gliwice (19:46), Korona Kielce - Wisła Płock (20), Stal Mielec - Wisła Kraków (20:30). W czwartek w Łodzi zagrają ŁKS z Cracovią o godz. 17:30 oraz we Wrocławiu Śląsk podejmie o godz.20:30 Bruk Bet Nieciecza.

Pozostałe mecze I rundy Pucharu Polski rozegrane zostaną w przyszłym tygodniu we wtorek i środę. Wśród nich 29 września o godz. 16 na Stadionie Miejskim w Rzeszowie odbędzie się spotkanie Resovii z Widzewem. Po tym występie ekipa RTS nie wraca do Łodzi, a będzie miała krótkie zgrupowanie przed meczem jedenastej kolejki Fortuna I ligi z Puszczą w Niepołomicach (2 października o godz. 12.40).

Przypomnijmy, że trofeum broni Raków Częstochowa, który w finale w Lublinie pokonał 2:1 drugoligową Arkę Gdynia.